Befektetés a jövőbe!
Fenntartható fejlődés a jelen igényeinek kielégítést jelenti a jövő generáció igényeinek egyidejű figyelembevételével. Beruházásainkkal kapcsolatos döntéseink meghozatalakor azonban fontos, hogy vizsgálódásunk erre a területre is kiterjedjen hiszen a gazdaság mellett a társadalomra és a környezetünkre is jelentős hatással lehet.
Ami környezeti szempontból nem tartható fenn az hamarosan társadalmilag is fenntarthatatlanná válik. Ezért lényeges kérdés, hogy komoly anyagi megterhelést jelentő építőipari beruházásainknál a fenntarthatóság oldaláról is vizsgáljuk a beépített termékeket és technológiákat.
Európai viszonylatban az épületek energiafelhasználása az összes felhasznált energia 40%-át teszi ki. A legkézenfekvőbb megtakarítási lehetőség ezért a hatékony épületenergetika. Az Európai Uniónak ebben a kérdésben konkrét elképzelése az épületek energiafogyasztásának 2050-re 80%-os csökkentése.
A bruttó belföldi fogyasztás energiaforrások szerinti megoszlása 2011-ben és becsült arányai 2030-ban az Európai Unióban. (Forrás: Európai Bizottság)
Milyen egy fenntartható épület?
Egy fenntartható épület szerkezete és használata kielégíti a benne lakók igényeit, mind emellett gazdaságilag is kifizetődő, környezetbarát és a teljes életciklusa során hatékonyan használja fel az erőforrásokat.
Tervezési szakasz:
Az épület elhelyezkedése pontos tervezést igényel annak érdekében, hogy a lehető legtöbb napenergiát nyerhesse de az árnyékes részekkel védve is legyen a túlhevüléstől. Pontos hőtani kalkulációk kidolgozása során a megfelelő minőségű és vastagságú hőszigetelő anyagok kiválasztására kiemelt figyelmet kell fordítani.
Építési szakasz:
A kiválasztott termékek szabályos, gyártó és tervező által javasolt technológiával történő beépítésének nyomon követése és ellenőrzése.
Működtetési, használati szakasz:
A termék élettartam, az energiahatékonyság, optimális komfortérzet is jelentősen növelhető amennyiben a szigetelőanyagok védve vannak a káros külső hatásoktól (közvetlen vizesedés, átszellőzés hiánya, terhelés).
Bontási szakasz:
A bontási szakaszban is cél a termékek újrahasznosításra alkalmas állapotban szelektíven történő gyűjtése, a legkisebb környezeti terhelés mellett történő megsemmisítése.
Az URSA termékek gyártása során folyamatosan monitoringozzák a termékek életciklus mutatóját (LCA= life Cycle Assessment- független tanúsító szerv méri). Ez a mérőszám megadja, hogy az előállítás során felhasznált energia (gyártás, szállítás, tárolás stb.) hányszorosa térül meg.
Az URSA üveggyapot termékeinek LCA száma 600 mely kiemelkedően magas érték, mely a termék összetételének és a környezettudatos gyártástechnológiának köszönhető.
Mit jelent ez számokban? 1 m² URSA ásványgyapottal kb 400 liternyi olajfogyasztás takarítható meg és 343 kg CO² kibocsátás előzhető meg.
Az Európai Unió a tagállamokat többek között hazánkat is igyekszik támogatni energiahatékonysági fejlesztéseiben különböző pályázatok formájában. Az Otthon Melege Program keretén belül 2016. július 1-tól ismét 5 milliárd forint keretből a nyílászáró cserére valamint családi házak energetikai korszerűsítésére lehet vissza nem fizetendő támogatást igényelni.
Az új épületek esetén már a beruházók és vásárlók is kiemelt figyelmet szentelnek az energetikai besorolásnak de ezek az épületek az EU-n belül csupán a teljes állomány 1%-át teszik ki éves szinten. Ez annyit jelent, hogy az épültek nagyrésze amely 2050-ben használatban lesz még a szabályozás előtti alacsony besorolási szintnek fele meg. Ezeknél az épületeknél az utólagos korszerűsítésre van lehetőség. A beruházások komoly befektetést igényelnek de előnyeik számszerűsíthetőek.
A legnépszerűbb URSA ásványgyapot hőszigetelő anyagok beépítésével egy lakóépület magastetőjének szigetelése négyzetméterenként 30 éves termék élettartamot vizsgálva a jelenlegi energiaárak mellett (további növekedés várható) 7,5 szeresen térül meg. Azaz minden hőszigetelésre fordított 1 000 Ft-al az épület energiaveszteségét 7 500 Ft -al lehet csökkenteni jelentős komfortérzet javulás mellett.
Az URSA innovatív termékfejlesztésének legújabb terméke TERRA névre hallgató kiváló minőségű barna ásványgyapot család mely teljes mértékben újrahasznosítási szempontokon nyugvó technológiával készül - minimum 65%-ban újrahasznosított anyagból -, és a gyártási folyamat tervezése során nagy hangsúly volt azon a célon is, hogy az igen hosszú életciklus végén a termék legalább 95%-ban újrahasznosítható.
A barna URSA gyapotok beépítése tehát az alapvető energiatakarékosságon felül garantál egyfajta környezettudatos választást is, amely egyre több beruházó számára kap kiemelt szerepet a döntésben. A szakemberek külön figyelmet fordítottak arra is, hogy megkönnyítsék a felhasználók számára a nem éghető A1 tűzbiztonsági kategóriába tartozó URSA TERRA lapok szállítását és tárolását: a termék csomagolása során a táblákat erősen összenyomják - ez nagyban megkönnyíti a későbbi anyagmozgatás során is a kezelhetőséget, illetve a raktározás során az optimális helykihasználással máris nem kevés költség takarítható meg.
A TERRA termékek „földközeliségükkel” magukban hordozzák az ásványgyapotok minden előnyét. Épületeinkbe „beköltöztetve” vitathatatlanul javítják az életminőséget, gondoljunk akár a tökéletes hangszigetelés adta nyugalomra vagy a jó közérzetet biztosító kiváló hőszigetelési szerepre – nem beszélve ugyebár a tűzbiztonság nyújtotta előnyökről.
A Magyarországon jelenleg forgalomba kerülő 3 TERRA termék (URSA TERRA PLUS 70, URSA TERRA 76P, Terra 78 P) mindegyike kitűnő választás akár különféle magastető vagy padlás ill. zárófödém, akár szerelt gipszkarton válaszfalak szigeteléséhez, a TERRA Plus70 pedig még átszellőztetett vagy magszigetelt homlokzatokhoz is remekül felhasználható.
Természetes komfort a tetőtérben
Beépített tetőtérnél az URSA TERRA ásványgyapot lapok kiválóan alkalmazhatók mindenféle szerkezeti rétegrend kialakításban, legyen az akár szarufa közötti és alatti szigetelőanyag elhelyezés vagy bármely „URSA tető” – úgymint XPS bakos - speciális rétegrend -, azaz szarufa közötti és feletti szigetelőanyag elhelyezés, szarufa vagy vasbeton koporsófödém feletti szigetelőanyag elhelyezés vagy éppen kívülről történő tetőfelújítás.
Energetikailag kedvező, ha a teljes szarufa-magasságot kitöltjük ásványgyapot szigeteléssel (nem iktatunk be hőszigetelési légrést), azonban ilyen esetben mindig páraáteresztő tetőfóliát kell beépíteni a tetőfedő anyag alá, és fontos, hogy a fedési átszellőztetett légrést se felejtsük el kialakítani.
A szarufa alatti ásványgyapot hőszigetelés esetében az anyagot fém vagy fa segéd vázszerkezet közé helyezzük el, majd erre a vázra pára- és légzáró fóliát is be kell építeni a felületfolytonosság és légtömörség biztosításával, hogy valóban optimális eredményt érjünk el.
Terra - ásványgyapot
Az URSA TERRA szálas szigetelőanyagok hangszigetelési teljesítményét jellemző áramlási ellenállásuk, léghanggátló és hangelnyelő képességük egyaránt úgy lett optimalizálva, hogy velük megteremthessük az épületekben elérhető legjobb akusztikai komfortot.
A barna, kiváló hangelnyelő ásványgyapot lapok mind a szimpla, mind pedig a dupla vázkialakítású szerelt jellegű gipszkarton válaszfal szerkezetekben is kitűnő akusztikai szigetelést biztosítanak. Az installálás során a teljes bordaköz kitöltése javasolt az URSA TERRA ásványgyapot anyaggal. Mivel az anyag magas rugalmasságának köszönhetően tökéletesen befeszül a fém bordavázak közé és maradéktalanul kitölti a rendelkezésre álló teret – hosszú távon fogja biztosítani a megfelelő léghanggátlást.
Az URSA TERRA termékcsalád melletti döntéssel egyszerre valósul meg a hosszú távon komfortos épület, valamint a fenntarthatóság fogalma is. Az ár-érték arányt tekintve is optimális költségű barna gyapot valóra váltja mind a tervezők és kivitelezők épületenergetikai, mind a lakók kényelmes otthonnal kapcsolatos álmait.
A TERRA termékcsaládot hazánk legnagyobb szárazépítési termékeket forgalmazó Bau-Systeme 92 Kft. országos hálózatának üzleteiben tudja megvásárolni.
URSA Salgótarján Zrt. Bau-Systeme 92 Kft.
Varga Tamás Gutti Gabriella