Múlt és jelen, élő műemlékeink
Amikor azt halljuk, hogy természetvédelem, környezetvédelem rögtön az általunk ismert védett növény és állatfajok képei villannak be, pedig sok esetben a minden nap látott sarki ház vagy templom, temető vagy köztéren álló szobor is egy különleges bánásmódot igénylő védendő érték lehet.
A természetvédelmi értékek jellegük szerint lehetnek.
- Földtani értékek (barlangok, földtani szelvények, sziklaalakzatok, földrajzi értékek)
- Víztani értékek (források, patakok, mocsarak, tavak, folyók, vízesések)
- Növénytani értékek (a flóra számtalan faja a gombáktól egyes társulásokig)
- Állattani értékek (fauna fajai, populációi és élőhelyeik is)
- Kultúrtörténeti és tájképi értékek
A táj sokkal többet jelent erdőknél és hegyeknél és városoknál. Magába foglalja nem csak a természetes tájalkotó elemeket (földfelszíni domborzat, növényzet és állatvilág) hanem a mesterséges ember által formált elemeket is (művelésbe vont területek, települések és építményeik, utak, vasutak, csatornák, bányák) de az ahhoz kapcsolódó szellemi értékeket ( borászat), szokásokat és hagyományokat is. Ettől válik egy-egy tájegység jellegzetessé, egyedivé.
Hazánk a különleges tájképi értékek mellett számtalan kultúrtörténeti örökséggel is büszkélkedhet. Ezek rendkívül változatosak a régészeti lelőhelyektől a történelmi emlékhelyeken keresztül agárár néprajzi vagy művelődéstörténeti emlékekig. A legnagyobb csoportot azonban az építészeti értékek jelentik.
A kultúrtörténeti értékeink rendkívül sokszínűek. Jelenleg a UNESCO Világörökség Listáján melynek célja a kiemelkedő célja az emberiség kiemelkedő értékkel bíró kulturális és természeti örökségének megőrzése az alábbi helyszínek szerepelnek:
- Budapest Duna –parti látképe, a Budai Várnegyed, Andrássy út
- Hollókő ófalu és táji környezte
- Aggteleki –karszt és Szlovák –karszt barlangjainak Szlovákiával közös területei
- Ezeréves Pannonhalmi bencés Főapátság
- Hortobágyi Nemzeti Park
- Pécsi ókeresztény sírkamrák
- Fertő/ Neusiedlersee kulturtáj
- Tokaji történelmi borvidék
A felsorolásból kitűnik, hogy a kiemelt védelem alá volt területek közül csupán egy melynek nem része az épített környezet.
A műemlékeink védelme jelenleg a több lépcsős:
- Országos műemléki védelem alá a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által javasolt épülteket miniszteri rendelet elfogadását követően kerülhetnek. A kulturális Örökségvédelmi Hivatal az örökségvédelemi hatósági jogkör mellett a építésügyi hatóság szerepét is betöltik.
- Helyi védelem alá is helyezhető egy épület amennyiben országosan kisebb jelentőségű de az adott település Önkormányzata arra érdemesnek ítéli.
Műemlékek lehetnek:
- Népi építészeti emlékek
- Iparági történelmi épületek, berendezések
- Közlekedéstörténeti emlékek
- Régészeti emlékek
- Történeti kertek
- Temetők, temetkezési emlékhelyek
A műemlékek jelentős része hazánkban lakó és középület melyek jelentős részét jelenleg is használják. Funkciónalitásukat tekintve sok esetben megegyezik az eredeti elképzeléssel, azonban egyre több példa van alternatív felhasználásukra is (Pl: ipari objektumok lakóépületként).
Közös bennük, hogy fenntartásuk és hasznosításuk törvényben szabályozott ( 2001. évi LXIV. törvény). A hasznosítást mindig megelőzi egy kutatási munka és tisztázásra kerül a épület védelme milyen formában valósul meg. Amennyibenkonzerválásra kerül akkor eredeti helyükön történő megőrzésük, karban tartásuk a cél ( pl: várromok).
Restaurálás során a helyreállítás alatt a sérült vagy átalakított műemlékek konzerválása során munkákat értjük, melyek az eredeti állapot visszaállítását, esetleg kiegészítését pótlását értjük.
Visszaállítás alatt a eredetileg ledőlt, szétszóródott maradványok feltételezhetően eredeti helyére történő visszaállítását értjük ( budai vár gótikus termei).
Amennyiben rekonstrukcióra kerül sor, lényegében az épület újra-építését jelenti ( Varsó történelmi belvárosa).
Ezeknél az épületeknél mindig figyelembe kell venni, hogy a múlt alapanyagai és arculata jelenjenek meg az új korszerű védelmet biztosító felújító anyagok felhasználásának eredménye képen.
A Lasselsberger-Knauf műemlék felújító családja ezeket az irányelveket követve varázsolja újjá az épületeket.
A nedvesség és a sóterhelés a falakban igen hátrányosan befolyásolja a régi és sokszor az újonnan épített lakóházak használhatóságát. A nedvesedés és a sóterhelés rendszerint „sókivirágzások” és vakolatleválások formájában jelenik meg, valamint a nedves falak kísérő jelensége a hőszigetelő képesség romlása, ami a fűtési költségeket növeli, komfortérzetünk rontja.
Az EUROSAN vakolatok hatásmechanizmusa
Az ilyen falaknál a hiányzó vagy sérült szigetelés miatt az építőanyagok kapillárisain keresztül a környezetből víz jut a falakba. A vízben oldott sók is találhatóak. A kapillárisok pórusméretétől függően az egyensúlynak megfelelő magasságig húzódik fel a víz a falakban, majd a falfelületen elpárolog. Az oldott sók a vakolatban maradnak, és ezek okozzák a felületen a festékek elszíneződését és a vakolatok leválását. Ez a folyamat akkor is folytatódik, amikor a falat vízszigeteléssel látják el, mert a szigetelés felett, a falban még mindig jelentős mennyiségű víz és só lehet. Egy vastag fal kiszárítása több évig tarthat!
A nedves és sóterhelt falakat nem javasolt hagyományos vakolattal ellátni. Az általános felhasználású vakolatok normál szerkezetűek, ezért nem vagy csak kis mértékben tartalmaznak belső kapillárisokat, így a falszerkezetek szárítását nem képesek ellátni.
Az EUROSAN vakolatok hidrofób tulajdonsága miatt a falakban felfele törekvő nedvesség nem képes mélyen a vakolatba hatolni, hanem a határfelület közelében elpárolog. A falfelület mindig száraz marad, a vízben oldott sók pedig a vakolat pórusaiban raktározódnak el és nem jutnak a felszínre.
Mivel a nagy légpórustartalmú EUROSAN vakolatok jó hőszigetelő tulajdonságúak, megnövekszik a határoló falak belső felületének a hőmérséklete. Ezzel elérhető, hogy párakondenzáció nem, vagy csak igen ritkán lép fel, és megszűnik a korábbi penészesedés.
Az EUROSAN vakolattal történő felújítás a környezetet megkímélve teszi újra teljes értékűen használhatóvá az épületet, egészséges, higiénikus életteret biztosítva.
Előtte Utána
A kiemelkedő minőségű anyagok beépítése több mint egyszerű épület létrehozása, hiszen a kor alkotóinak szellemiségét, elképzeléseit kell újraalkotni a jelenkor városrendezési igényeket is figyelembe véve. Talán ez az egyik legszebb kihívást jelentő építészeti feladat.
A Lasselsberger-Knauf termékcsaládnak az ország 9 pontján a Bau-Systeme 92 Kft. elkötelezett forgalmazója. Keresse szaktanácsadó Kollégáinkat.
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.