Optimális tetőtér szigetelés - jó tanácsok a gyártótól
A tetőtéri szerkezetek hővesztesége igen tetemes: a tetőn keresztül az alaprajzi kialakítástól függően elérheti a 30-35%-ot is. A fűtésre és hűtésre fordítandó energiafelhasználási költségek jelentős részét azonban meg lehet takarítani - mégpedig megfelelő, szakszerű hőszigeteléssel!
A ferde tetőben elhelyezendő szigetelőanyag elhelyezésére (a szerkezet kialakítására) többféle lehetőségünk nyílik. Energetikai szempontból, és ha meg akarjuk előzni a falnedvesedés miatti penészesedést, az alábbi 3 megoldás bármelyike megfelelő eredményt biztosíthat - amennyiben szakszerű tervezés előzi meg a komplett rétegrendi kialakítást:
• szarufák között és alatt
• szarufák között és felett - URSA XPS bakos hőszigetelési rendszer*
• szarufák felett - ez eredményezi az egyik legigényesebb belső téri megjelenést - URSA XPS bakos hőszigetelési rendszer
Mire kell figyelni tetőterünk szigetelésénél?
- • Teljes szarufamagasság szigetelőanyaggal való kitöltésekor a külső cserépalátét fóliának minden esetben páraáteresztőnek kell lennie, valamint lényeges az átlapolásainak megfelelő összeragasztása: ez biztosítja a szélzárást és a teljes felületű vízhatlanságot.
- • A cserépfedés alá átszellőztetett légrést kell kialakítani, amely biztosítja a téli párakiszellőzést, a bejutó porhó és csapadék akadálytalan elvezetését a szerkezetből. Fontos szerepe van továbbá a nyári felmelegedés elleni védelemben oly módon, hogy a cserépfedés alatt folyamatosan cirkulálhasson a levegő.
A belső burkolat mögött páratechnikai fóliát kell elhelyezni - ez biztosítja a légzárást és a párazárást. A fóliák átlapolásainál és áttöréseinél lényeges a felületfolytonosság és a légtömörség biztosítása a megfelelő ragasztott kapcsolatok létrehozásával, valamint az egyéb csatlakozó szerkezethez történő
- • A beltéri burkolatot (pl. gipszkarton) úgy kell rögzíteni, hogy a páratechnikai fóliát ne lyukasszuk át, ezért a fólia és a burkolat közé egy plusz vázszerkezetet kell kiépíteni. Az így kialakított légrésben az installációs vezetékeket is el tudjuk helyezni.
Ne szökjön el a hő a padlás felé sem!
Nem lakott tető esetén sem szabad megfeledkezni arról, hogy ilyen esetben az épület legfelső födémszerkezetét el kell látnunk hőszigeteléssel mert a szigeteletlen padlásfödémen keresztül akár a 20-30%-nyi hő is távozhat!
A padlásfödém szerencsére az egyik legköltséghatékonyabban és legegyszerűbben szigetelhető épületszerkezet. Mivel pénztárcánkat nem terheli meg, emellett energetikai szempontból a leggyorsabban megtérülő szigetelés, ezért itt az ár-érték arány bizonyítottan kiváló!
Ahhoz, hogy raktározási célra is használhassuk padlásterünket, javasolt a födémet ritkított deszkaburkolatú járófelülettel ellátni: ilyen esetben egy felállított pallóvázat rögzítünk a födémszerkezetre, és a pallóváz közeit töltjük ki a szálas szigetelőanyaggal.
Beszéljünk akár felújításról, akár új építésről, az URSA termékeinek együttes és komplex felhasználása innovatív és hosszan tartó megoldást biztosít a lakók számára.
URSA Salgótarján Zrt.
1037 Budapest, Szépvölgyi út 41.
www.ursa.hu